ANALIZA INTERAKCJI MOLEKULARNEJ
Badanie oddziaływań pomiędzy cząsteczkami jest bardzo ważnym działem biochemii. Istnieje wiele metod badania tych oddziaływań: powierzchniowy rezonans plazmonowy (SPR), mikrowaga kwarcowa ( QCM), Izotermiczne miareczkowanie kalorymetryczne (ITC), i wiele innych. Różnią się one czułością i specyficznością.
QCM (ang. Quartz Crystal Microbalance) jest techniką polegającą na pomiarze zmiany masy na poziomie molekularnym na powierzchni biosensora. Kryształ kwarcowy wprawiany jest w drgania o określonej częstości. W przypadku zmiany masy na powierzchni kryształu zmienia się częstotliwość jego drgań, co jest rejestrowane przez urządzenia pomiarowe. Ta zmiana jest wykorzystywana do obrazowania w czasie rzeczywistym oddziaływań pomiędzy molekułami, zapewniając pomiar z dokładnością do 1 ppm.
Attana200 jest doskonałym urządzeniem do badania oddziaływań cząsteczkowych. Wykorzystanie technologii QCM pozwala uzyskać istotne informacje dotyczące interakcji pomiędzy molekułami i markomolekułami takimi jak: białka, przeciwciała, węglowodany czy lipidy.
Urządzenie służy do:
- detekcji – informacja czy wiązanie się tworzy
- badania powinowactwa – KD
- badania kinetyki reakcji koff/kon
- określania stałych termodynamicznych – Entropia/Entalpia
- wyznaczania aktywnego stężenia
- selekcji przeciwciał – screening
- mapowania epitopów
Attana 200 umożliwia badania z zastosowaniem różnych temperatur, dzięki wbudowanemu systemowi Peltier. Zintegrowany autosampler umożliwia zaprojektowanie serii doświadczeń z użyciem do 192 różnych próbek. Urządzenie może pracować w sposób ciągły przez 24 godziny. Zaleta urządzenia jest również praca także z bardzo zatężonymi próbkami.